fbpx
Фактчек

Нардеп Головко тричі зманіпулював цінами газу в Україні і Польщі

golovko

На брифінгу у Верховній Раді України нардеп із Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Михайло Головко 21 червня сказав: «Українці згідно Конституції, 13-ї статті, мають право шо всі надра є власністю народу сьогодні зобов’язані переплачувати за вартість газу в рази. Сусідня Польща, яка не має власного газу платить населення 180 доларів, нам, українському народові сьогодні його продають по ціні майже 300, 290» (0.36)

 а

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

Михайло Головко зманіпулював аж два рази. По-перше, надрами української землі від імені народу розпоряджається держава. По-друге, в Польщі у 2016 за кубічний метр газу в 2016 році платили близько 430 дол, а в Україні – 250 дол. По-третє, в Польщі платять не за кількість спожитого газу, а спожиту енергію від цього газу.

в 

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Відповідно до Конституції, український народ делегував свої права власності на землю і надра державі, тому не все так просто зі статтею 13 Конституції України, в якій йдеться: «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією».  Зверніть увагу на друге речення – надрами мають право розпоряджатися органи державної і місцевої влади, які за Конституцією формально і уособлюють народну волю.

Тому, за бажанням жодного із представників народу чи, ніби-то, від імені народу, без дозволу держави користуватися надрами офіційно не можна.

За інформацією Національної комісії що здійснює державне регулювання на ринку енергетики і комунальних послуг, вартість газу в Польщі в 2016 році, при переведенні в гривню становила 11,70 грн, тоді як в Україні майже 6.88 грн.

* за даними, наведеними на сайті Євростату за (І півріччя 2016 року). Для визначення еквіваленту грн/м куб в НКРЕКП використали курс НБУ на 01.01.2017 – 1 євро = 28,4226 грн., з урахуванням енергоємності 1 м куб = 10,5 кВт*год

 Графік 1. Вартість газу в Україні і сусідніх країнах у 2016 році [Джерело: НКРЕКП]

19251145_1205388122899024_944607093_n

Якщо перевести ці цифри в долар, за курсом, в якому їх переводили в НКРЕКП, то вийде що 1 кубометр газу в Польщі коштував 0,43 дол, а в Україні 0,25. Відповідно, тисяча кубометрів у Польщі коштувала 430 дол, а в Україні – 250.

Та ці всі розрахунки не відображають реалії споживачів газу в Польщі і країнах ЄС.  Як наголосив керівник програм громадської організації, яка аналізує ринок енергетики в Україні, DiXi Group Роман Ніцович, з яким ми консультувалися при підготовці цього матеріалу, в країнах ЄС ринок енергетики влаштований інакше ніж в Україні. Там споживачі платять не за кількість спожитого газу, а за кількість спожитої з цього газу енергії, тобто не за кубометри, а не за кіловат-години. Україна лише почала перехід до таких принципів. Тому, рахувати ціну газу в Польщі і Україні таким чином, як народний депутат Головко дещо некоректно.

Але на Євростаті з 2016 року публікуються дані про ціну газу в кіловат-годинах для країн, які підписали Угоди про Асоціацію з ЄС і власне країн ЄС. За цими даними, газ в Україні все одно дешевший ніж в Польщі і всіх інших сусідів, які тримають курс на Європу.

 Графік 2. Вартість кіловат*години газу в Україні і сусідніх країнах [FactCheck за даними Євростату]

19458085_1206943526076817_395220477_n

В Україні уряд все визначає рівень ціни газу для населення – на основі розрахунків цін на європейських біржах та вартості транспортування цього газу до України. За останніми змінами, від квітня 2017 року, ціна газу для кінцевих споживачів становить майже 6,958 грн за кубометр. Натомість в Польщі, ціна на газ знову ж таки, розраховується в кіловат-годинах, визначається на ринкових засадах компаніями-постачальниками газу і обмежується державними і європейськими антимонопольними нормами. В Україні досі закритий для конкуренції ринок газу для населення: уряд визначив оптовим постачальником державний «Нафтогаз», роздрібними – приватні збутові компанії, безпосередньо повʼязані з облгазами.

а

Автор: Олексій Півторак

Редактор: Олександр Гороховський

а
ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а
728x90fc

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_facebook type=”button_count”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_tweetmeme type=”vertical”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

[post-views]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ще по темі:

Tags
Читати статтю
Close