fbpx
Фактчек

У дискусії проти скасування мораторію на продаж землі Тимошенко перебрехала кількість землевласників в Україні та запропонувала рахувати ВВП у чорноземі

�� ��"���� �������� ����������������� ��, 1 �� 2016 ����������POOL / ���

Під час проведення політичного ток-шоу «Свобода слова» на телеканалі ICTV, що вийшло в ефір 12 червня поточного року, голова всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Юлія Тимошенко у дискусії щодо скасування мораторію від продажу землі в Україні висловила кілька гучних тез.

 а

ТЕЗА 1: «І земля зараз накопичена приблизно у 12-15 родин у величезних обсягах. Від 500 000 гектарів до 1 млн гектарів землі в одних руках в одній сім’ї. І означає, що це вже не належить народові України (5.47)»

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Згідно з даними статистичного щорічника «Моніторинг земельних відносин в Україні 2014–2015», що реалізується в Україні в рамках проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносин в Україні» у Державному реєстрі Земельного Кадастру станом на 1 грудня 2015 року було зареєстровано 16 млн 661 тис. 051 ділянка загальною площею 41 млн 812 тис. 127,76 гектарів, що становить 69 % території України. При цьому в кадастрі нараховується 15 млн 854 тис. власників земельних ділянок, серед яких 4 млн  854 тис. 917 землевласників зареєстровані з власним індивідуальним податковим номером.

Відтак твердження про те, що 12-15 родин володіють ділянками від 500 000 до 1 млн га не відповідає дійсності.

а 

ТЕЗА 2: «72 % території України це сільськогосподарська земля. Це майже вся територія. Якщо це продати, то я хочу запитати, а на чому українці будуть жити?»

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Відповідно до даних  Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру, станом на  1 січня 2016 року площа земель сільськогосподарського призначення становить 42 млн 726,4 тис. га., або 70,8% від загальної площі території України.

Наведену цифру Юлією Тимошенко можна вважати істинною. Але теза про те, що у разі продажу земель українцям не буде де жити» є маніпулятивною. Адже за інформацією експертів проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні» в Україні існує досить невелике число господарств, що обробляються власниками, оскільки власникам бракує доступу до капіталу, здатності обробляти землю (до 50 % власників – похилого віку) або вони працюють в інших секторах економіки.

Водночас близько 60 % сільськогосподарської землі у користуванні обробляється орендаторами, що винаймають землю у індивідуальних власників. Виходить, що ці землевласники чудово виживають в умовах здачі землі в оренду, що в даному випадку з огляду на відповідь на питання «де жити», як стверджує політик, мало чим відрізняється від ситуації, коли землевласники отримають право на продаж землі.

а

ТЕЗА 3:  «У на 42 млн гектарів землі. Сьогодні їх скуповують по 700–1000 дол. за гектар. Найкращі чорноземи в Європі коштують до 70 000 євро за гектар. Різницю ми відчуваємо? Я якщо помножити всю цю землі на ринкову вартість, це приблизно 3 трлн євро. Ви знаєте що це за цифра? Це 40 років Валовий внутрішній продукт України.

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

 ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Якщо твердження щодо поточної ціни на землю в Україні в 700–1000 доларів за гектар можна вважати істинним, то намагання «припарувати» вартість найдорожчої землі у Європі до можливих «зисків» України від гіпотетичного продажу української землі є відвертою маніпуляцією. У дослідженні  експертів проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні»  було проаналізовано вартість землі в сусідніх країнах і спрогнозувані ціни в Україні.

Якщо в Україні співвідношення орендної плати і цін буде таким, як у ЄС, то слід очікувати в середньому вартість $ 2990 за 1 га. При цьому коливання, на думку експертів проекту, становитимуть мінімум від $ 1480 до $ 6030 за 1 га. «Розвиток ринку продажу сільськогосподарських угідь в Україні після зняття мораторію буде визначатися двома основними факторами: доступністю капіталу та переліком обмежень, які будуть прописані в законі «Про обіг земель».

Очікується, що ціна на землю в Україні буде істотно нижчою, ніж у західноєвропейських країнах, проте приблизно на рівні цін у Східній Європі», – вказують автори дослідження.

Найдорожче земля коштує у Мальті та Нідерландах – понад $ 60 тис. за 1 га. У більшості західноєвропейських країн ціни коливаються від $ 15 до $ 30 тис. за гектар, а в Східній Європі — $ 1–5 тис.

в

Автор: Володимир Герасін

Редактор: Олександр Гороховський

Фото: Агенція УНІАН

а
ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а
728x90fc

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_facebook type=”button_count”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_tweetmeme type=”vertical”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

[post-views]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ще по темі:

Tags
Читати статтю
Close